Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-04-06 11:21:40
Pojemniki kuchenne dzielą się w zależności od materiałów, z jakich są wykonane. Do przechowywania kawy i herbaty możemy wykorzystać naczynia wyprodukowane z metalu, ceramiki i szkła.
Kawa nie lubi światła – zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Nie lubi też wilgoci i ciepła. Aby więc była smaczna, pachnąca i bez domieszki goryczy, przechowujmy ją w zacienionym, suchym i chłodnym miejscu, bez dostępu powietrza.
Pojemniki na kawę
Zielone ziarna kawy mogą zachwycać świeżością nawet przez cały rok. Pod warunkiem, że przechowujemy je w szczelnie zamkniętym pojemniku. Aromatem kawy z palonych ziaren możemy cieszyć się natomiast do kilku tygodni. Najkrócej świeżość zachowuje zmielona kawa – właściwie już po godzinie traci prawdziwy smak. Ale w szczelnie zamkniętym opakowaniu da się ją uratować, przedłużając jej trwałość do kilku dni. Najlepiej więc kupować całe ziarna kawy i mielić je bezpośrednio przed parzeniem.
Dobre pojemniki na kawę powinny spełniać dwie podstawowe funkcje: być szczelne i nieprzezroczyste, tak aby izolowały kawę od tlenu – najbardziej niszczącego kawowy aromat czynnika.
Porada: jeśli chcesz sprawdzić, czy kawa zachowała swój aromat, możesz zrobić prosty test. Wyjmij pojemnik, w którym przechowujesz kawę i bez otwierania powąchaj go. Jeśli czujesz zapach ziaren, oznacza to, że naczynie nie jest szczelne, bo aromat się ulatnia.
Pojemniki z metalu i ceramika
Do przechowywania kawy najlepiej nadają się pojemniki metalowe oraz ceramiczne, które nie pozwalają na przenikanie się zapachów. Dobrze jest też pozostawić kawę w jej oryginalnym opakowaniu, które następnie umieścimy w pojemniku. W ten sposób zapewnimy ziarnom większą żywotność.
Porada: nie wkładaj kawy do lodówki, gdyż niska temperatura neutralizuje olejki eteryczne. Pojemniki na kawę wystarczy trzymać w temperaturze pokojowej. Kawy nie zalewamy wrzątkiem, ale wodą o temp. 90 stopni.
Pojemniki na herbatę
Podobne zasady obowiązują w przechowywaniu herbaty. Ten złocisty napój jest bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne – w znaczącym stopniu pochłania wodę z otoczenia. Tak więc niewłaściwie przechowywana herbata łatwo może ulec spleśnieniu. Równie łatwo ją przesuszyć, a wtedy zaczyna się kruszyć i tracić aromat.
Dość dobrze przechowuje się herbaty o całych liściach oraz herbaty zielone i czerwone. Najbardziej utleniają się herbaty czarne.
Ulubiony przez Anglików napój łatwo i szybko chłonie zapachy z zewnątrz. Warto więc zwrócić uwagę, jakie produkty znajdują się w jego pobliżu. Aby uchronić herbatę przed wilgocią i obcymi, intensywnymi zapachami dobrze jest schować ją w odpowiednim pojemniku. Świetnie sprawdzą się tu szczelnie zamykane szklane pojemniki na herbatę oraz metalowe lub ceramiczne puszki.
Przesypując susz do szklanego pojemnika sprawdźmy, czy naczynie na pewno jest suche.
Porada: nie wystawiajmy pojemnika z herbatą na światło – po zaparzeniu napój będzie miał nieprzyjemny, metaliczny posmak.
Aby cieszyć się jak najdłużej świeżością herbaty, napełnijmy pojemnik aż po sam brzeg. Następnie potrząśnijmy nim, aby susz się ułożył. W ten sposób zrobi się miejsce na dosypanie herbaty. Zasada jest następująca: im więcej herbaty w naczyniu, tym mniej w nim tlenu, a więc maleje ryzyko chłonięcia wilgoci i zapachów.
Nie znalazłeś wymarzonego pojemnika? Odwiedź stronę: https://dukapolska.com/naczynia-kuchenne/pojemniki i zapoznaj się z pełną ofertą.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.